Środa, 29 maja 2024

Rodzaje kalendarzy

9 stycznia 2020

Słowo „kalendarz” pochodzi od łacińskich słów „calendarium” i „Calendae”. Pierwszy dosłownie oznacza księgę długów. Ponieważ w starożytnym Rzymie przyjęto spłatę odsetek od długów pierwszego dnia każdego miesiąca, a pierwszy dzień każdego miesiąca nazywał się „Calendae” („kalendarze”).

Rodzaje kalendarzy

 Dzisiaj termin kalendarz oznacza system obliczania długich okresów czasu, z wykorzystaniem cykliczności zjawisk naturalnych, które są szczególnie wyraźne w codziennym obrocie globu, widocznym ruchu Księżyca wokół Ziemi oraz w rocznym ruchu Słońca. Dłuższe okresy są podzielone na wieki, lata, miesiące, tygodnie, dni itp. Istnieje kilka głównych rodzajów kalendarzy:

  • Kalendarz kieszonkowy. Często jest to kompaktowy, tani w produkcji i dynamiczny w obsłudze kalendarz.
  • Kalendarz kwartalny (ścienny / stacjonarny). Jego osobliwość polega na tym, że trzy miesiące są natychmiast widoczne w odwróceniu. To znacznie ułatwia przyszłe planowanie i monitorowanie bieżących spraw.
  • Kalendarz na biurko - „dom”. Różni się od reszty niestandardową formą: podstawa ma kształt trójkątnego pryzmatu, do którego przymocowany jest klapkę.
  • Kalendarz na pulpicie - Jest podobny do poprzedniego typu kalendarza, ale ten nie ma klapki.

Plakat z kalendarza ściennego. Ten rodzaj kalendarzy, podobnie jak inne, wciąż jest w szczytowym momencie nawet dzisiaj. Znaczny obszar kalendarza plakatu pozwala w pełni zrealizować intencje klienta i podjąć decyzję dotyczącą projektu tak skutecznie, jak to możliwe. Takie produkty stają się częścią wnętrza, więc są szczególnie starannie zaprojektowane. Rozmiar może się bardzo różnić od małego A4 do imponującego A2. Jednocześnie istnieją okrągłe kalendarze ścienne. Liczby i miesiące, a także logo firmy, znikają w tle w porównaniu z pięknem natury, reprodukcjami dzieł sztuki. Podłoże wykonane jest z grubej tektury, a arkusze są drukowane na papierze powlekanym o gęstości około 150-170 g / m2.

Flipcharty na pulpicie. Mogą być blokiem 6 lub 12 arkuszy na sprężynie lub rodzaj książki na plastikowym stojaku. Ten rodzaj kalendarzy to świetna okazja, aby opowiedzieć o wysokim poziomie kultury reklamodawcy. Ten format może wyświetlać zarówno bieżący miesiąc, jak i tydzień i dzień, dzięki czemu daje wiele możliwości umieszczenia różnych dodatkowych informacji obok siatki kalendarza. Są na przykład kalendarze z arcydziełami światowego malarstwa i fotografii. Aby nie marnować pieniędzy na drukowanie w wielu kolorach, możesz umieszczać na stronach wszelkie przydatne lub po prostu zabawne informacje, takie jak cytaty i aforyzmy.

Kalendarze we współczesnym świecie

Technologie nie stoją w miejscu, wszystko rozwija się szybko i to oczywiście nie ominęło sfery drukowania. Jeśli chodzi o kalendarze, na półkach w sklepach można znaleźć zupełnie różne modele. Dzisiaj kalendarze nie wywołują takich emocji jak wcześniej, ale nadal są niezwykle przydatne i funkcjonalne. W kalendarzach zamieszcza się wiele przydatnych i interesujących informacji, czy to przepisy kulinarne, horoskopy, wakacje i zabiegi ziołowe. Wszystko to bywa zapisane w kalendarzu - często jedynym źródłem słowa pisanego. Najpopularniejsze kalendarze firmowe to kalendarze kieszonkowe, ćwiartkowe, ścienne i biurkowe.