Poniedziałek, 4 grudnia 2023

Dlaczego warto notować?

9 stycznia 2020

Można powiedzieć, że jestem maniakiem notowania i zawsze staram się mieć przy sobie notes i ołówek, ewentualnie jakiś telefon z opcją notowania. Ostatnio robiąc jakieś przygotowania do przeprowadzki udało się odnaleźć kilka kalendarzy jeszcze z czasów etatowej pracy. I waśnicie było tam tak, że przy każdym dniu były jakieś notatki i co jest do zrobienia. Potem gdy przyszedł czas zajmowania się dzieckiem to okazało się, że już nie było list z zadaniami. Mając na głowie dom może się wydawać, że wszystkim będzie się można rzeczywiście skutecznie zająć bez sporządzania list. Okazuje się jednak bardzo często, że wcale nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Pamięć jest jednak mocno ulotna i będzie nam trudno nad tym wszystkim skutecznie zapanować, szczególnie jeśli zbyt wiele na siebie będziemy brali.

Dlaczego warto notować?

Przede wszystkim dzięki notowaniu będzie można skupić się na tym co będzie najważniejsze. Unikamy w głowie chaosu i gonitwy myśli, które będą przypominać o każdym zadaniu. Lepiej i szybciej będzie się działać i wykonywać takie zadania, które będą odpowiednio zaplanowane. Jesteśmy w stanie zrobić więcej w takim samym czasie co wcześniej. Ciągłe myślenie o terminach, projektach, zadaniach do wykonania sprawia, że jesteśmy nieco przytłoczeni a to przekłada się na to, że brakuje nam koncentracji, pojawia się zmęczenie psychiczne. Przelanie myśli na papier pozwala na zrzucenie chaosu z głowy i zajęcie się tymi sprawami, które będą najważniejsze. Jeśli chodzi o notowanie to taką najważniejszą kwestią będzie stworzenie w sobie nawyku zapisywania wszystkich pomysłów, planów i zadań, które chodzą po głowie. Początek będzie najtrudniejszy i czasochłonny bo będzie tylko pusta kartka i głowa z wieloma myślami. Potem dopisuje się kolejne zadania, które na bieżąco będą pojawiały się w głowie.

Co powinno się zapisywać?

Najlepiej wszystko. Mają to być sprawy związane z pracą, ma się tam znaleźć każde zadanie do zrobienia, które pojawia się w głowie. Nawet takie mało istotne kwestie jak kupno szamponu. Wtedy rzeczywiście wszystko będzie uporządkowane. W notatniku zapisujemy wszystko co chcemy zapamiętać, dzięki temu uwolnimy myśli od obaw, że czegoś będziemy zapominać. Notatki będzie można od razu grupować na zadania, które są związane z pracą, domem, dziećmi czy też osobistym rozwojem. To ułatwi utrzymywanie porządku a potem przeglądanie zawartości notesu. Notes najlepiej mieć przy sobie, w każdej chwili można tam zapisać pomysły, które pojawią się w głowie zanim się o nich zapomni. Zawsze i wszędzie można być gotowym do zapisywania informacji, które w głowie będą się pojawiały. Można mieć jeden notes i zawsze będzie wiadomo, gdzie zajrzeć i szukać informacji, które będą w danym momencie potrzebne. Jeśli zwiększy się ilość notatników to sprawa będzie już kłopotliwa. Jeśli zdarzy się zrobić jakąś notatkę w innym miejscu szybko dopisujemy ją do innych w notatniku i tak uniknie się bałaganu i dalej zgubienia luźnych kartek z zapisanymi informacjami.