Czwartek, 21 listopada 2024
Gdy analizujemy możliwości rynku poligraficznego, natychmiast rzuca nam się w oczy to, że dostępnych jest na nim wiele rodzajów papieru. W pewnym momencie trudno więc uniknąć pytania o to, na który z nich najlepiej jest się zdecydować. Systematycznie rośnie popularność papieru satynowego, warto więc poznać jego charakterystykę. Czy decydując się na wydruki z jego użyciem możemy liczyć na jakiś szczególny efekt? A może mamy do czynienia jedynie z chwytliwą nazwą, która nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji?
Papier satynowy zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że, tak samo, jak papier powlekany, nadaje się do korzystania z niego przede wszystkim w szczególnych okolicznościach. Przeznaczony jest do wykonywania druku laserowego – zarówno kolorowego, jak i czarno-białego, a także do kopiowania, gdy dysponujemy kolorowym urządzeniem ksero. Wydruki, które na nim się pojawią, widocznie różnią się od tych, jakie jest nam w stanie zapewnić klasyczny papier ksero. Papier satynowy nie tylko jest nieprzeźroczysty, ale również gładki z obu stron. Jest sztywny i biały, co daje gwarancję tego, że będziemy cieszyć się wydrukiem najwyższej jakości. Sprawia to, że tego rodzaju papier sprawdza się znakomicie choćby wówczas, gdy pojawia się konieczność zaprezentowania w interesujący sposób oferty handlowej.
Papier satynowy daje nam wiele możliwości. Jak już wspomniano, pozwala na zaprezentowanie w profesjonalny sposób oferty handlowej, jest jednak nieoceniony także wtedy, gdy chcemy, aby pracodawca zwrócił większą uwagę na nasze dokumenty aplikacyjne. To także świetne rozwiązanie wtedy, gdy pojawia się konieczność drukowania folderów reklamowych, wizytówek, instrukcji, ulotek, zdjęć oraz różnego rodzaju prezentacji biznesowych. Papier ma nie tylko znakomitą jakość, ale również jest w stanie naprawdę dobrze odwzorować kolor i obraz. Jest też sprzedawany w szerokiej ofercie gramatury, dostosowanie jego grubości do naszych indywidualnych potrzeb nie powinno być więc trudnym zadaniem. Jeśli zależy nam na szczególnie atrakcyjnej formie prezentacji, gramatura 300 to absolutne minimum. Wyjątkiem okazują się wizytówki. Jeśli wykonujemy je z wykorzystaniem papieru satynowego, już gramatura 260 gramów prezentuje się znakomicie.
Papier satynowy posiada kilka szczególnie pożądanych cech. Na uwagę zasługuje więc choćby to, że znany jest on z tego, że nie generuje odblasków, z jakimi często mamy do czynienia w odniesieniu do papieru błyszczącego. Korzystając z niego możemy liczyć także na wysoki kontrast wydruku. Również kolory nie powinny budzić naszych zastrzeżeń, są bowiem nie tylko znakomicie odwzorowane, ale i nasycone. Jeśli połączymy go z jedną z drukarek przenośnych, sami będziemy mogli drukować wysokiej jakości etykiety, a ograniczeniem w żadnym stopniu nie będzie dla nas ich rozmiar. Warto pamiętać i o tym, że jest to papier o podwyższonej sztywności, który możemy poddać dodatkowej obróbce, choćby poprzez klejenie i zginanie.