Poniedziałek, 9 grudnia 2024
Poszukując zamknięcia kopert szybko można przekonać się o tym, że ich wybór nie jest mały. Jest to jednocześnie zarówno dobra, jak i zła wiadomość, skąd bowiem możemy wiedzieć, który z typów zamknięć sprawdzi się najlepiej w naszym biurze? Już na wstępie warto zwrócić uwagę na to, że same koperty tylko z pozoru są do siebie bardzo podobne. W rzeczywistości różnią się między sobą nie tylko rozmiarem, ale również tym, z jak grubego papieru zostały wykonane oraz właśnie formą zamknięcia.
Najczęściej spotykaną formą zamknięć tych kopert, które charakteryzują niewielkie rozmiary, jest klejenie ich na mokro. Kopertę taką zamyka klapa, na niej zaś znajduje się klej. Tak długo, jak go nie zwilżymy, pozwala on na swobodne dostanie się do wnętrza koperty, po zwilżeniu jednak zaczyna działać. Właściwości samego kleju sprawiają, że ta forma zamykania kopert charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jeśli więc będziemy je odpowiednio przechowywać, ich trwałość nie będzie miała daty ważności.
Klejenie samoklejące to forma zamykania kopert, która bazuje na wykorzystaniu lateksu. Każda koperta przygotowana w ten sposób jest wyposażona w dwa paski kleju znajdujące się zarówno na klapie otworowej jak i na tak zwanej kontr-klapie. Jeśli chcemy zakleić kopertę zabezpieczoną w ten sposób, nie musimy jej nawilżać. Pozostaje nam jedynie delikatnie odgiąć kontr-klapę, a następnie nałożyć ją na klapę otworową. Klej zaczyna działać natychmiast, gdy wykonamy tę czynność. Zaklejanie odbywa się szybko i jest nieskomplikowane. Niestety, nie mamy do czynienia z rozwiązaniem wolnym od wad. Musimy zatem liczyć się z tym, że koperty klejone w ten sposób przeważnie posiadają ograniczoną przydatność. Owszem, wiele zależy od tego, w jaki sposób są przez nas przechowywane, nawet przy naszych dużych staraniach zwykle nie są w stanie cieszyć nas pełnią swoich właściwości dłużej niż przez rok.
Koperty z odrywanym paskiem to tak naprawdę koperty z zabezpieczającym klej paskiem foliowym. Ten nie tylko przykrywa klej, ale również sprawia, że ryzyko jego wyschnięcia nie jest duże. Jeśli chcemy zamknąć taką kopertę, nie musimy wykonywać zresztą żadnych skomplikowanych czynności. Wystarczy, że ściągniemy pasek zabezpieczający i zamkniemy klapę. Jedyne, o co musimy się zatroszczyć w takim przypadku, to jej odpowiednie dociśnięcie. Koperty tego rodzaju są bardzo wygodne. Także ich szczelność nie budzi zastrzeżeń użytkowników. Ich atutem okazuje się również długa wytrzymałość, jeśli bowiem są odpowiednio przechowywane, mogą być wykorzystane nawet w pięć lat po ich zakupie.
Koperty, które nie posiadają naniesionego kleju pojawiają się w sprzedaży coraz bardziej ze względu na to, że używanie ich w dużej ilości zabiera wiele czasu. Jeśli planujemy ich zamknięcie, sami musimy nanieść klej na klapę koperty. W zamian zyskujemy doskonałe zabezpieczenie. Atutem kopert tego rodzaju jest ich długowieczność, choć trudno mówić o korzystaniu z nich przez lata, gdy zabraknie nam kleju.