Środa, 29 maja 2024

Jak wybrać właściwą kopertę?

9 stycznia 2020

Szukając sposobu na opakowanie przesyłki możemy korzystać z dziesiątek rozwiązań. Gdy jednak zależy nam na tym, aby była to propozycja uniwersalna i łatwo dostępna, z pewnością zdecydujemy się na kopertę. Kojarzy się nam ona przeważnie z zabezpieczeniem listu albo kartki pocztowej, okazuje się jednak, że sprawdza się znakomicie także w przypadku niewielkich przedmiotów zwłaszcza, jeśli nie wymagają one bardziej starannej ochrony. Warto więc dowiedzieć się o niej więcej, aby jeszcze bardziej efektywnie wykorzystywać możliwości, jakie stwarza.

W codziennym życiu najczęściej zastosowanie znajdują koperty charakteryzujące się rozmiarem C5. Bez trudu pomieszczą one nie tylko kartki pocztowe, ale również kartki A4 pod warunkiem, że te zostaną wcześniej złożone. Dziś coraz częściej nie korzystamy już z tradycyjnej poczty, ale z Internetu, koperty jednak nadal przydają się wówczas, gdy zastanawiamy się nad wysłaniem pocztówki albo dokumentów. Oczywiście, choć znajduje szereg zastosowań, koperta w rozmiarze C5 nie zawsze jest tym, co spełnia nasze specyficzne oczekiwania. Jest tak choćby wtedy, gdy wybraliśmy niestandardową kartę pocztową. Nie można też na nią liczyć, gdy chcemy przesłać dokumenty, a jednocześnie zależy nam na tym, aby ich nie zginać. W takim przypadku wejście w posiadanie koperty o nieco innym rozmiarze, z pewnością będzie znacznie bardziej interesującym rozwiązaniem. Oczywiście, możemy udać się na pocztę i tam prosić o pomoc w dopasowaniu koperty do naszych potrzeb. Nasz czas będzie jednak użytkowany znacznie efektywniej, jeśli zrezygnujemy z tego zapoznając się z wyprzedzeniem z klasyfikacją kopert. Dzięki temu unikniemy ewentualnych nieporozumień i szybko znajdziemy rozwiązanie odpowiadające naszym potrzebom.

Oficjalna klasyfikacja kopert

Oficjalna klasyfikacja kopert to rozwiązanie stworzone po to, aby kupujący jak najlepiej orientowali się zarówno w ich proporcjach, jak i w charakterystycznych dla nich wielkościach. Każda koperta, która wchodzi w jej skład, odznacza się specyficznym dla siebie oznaczeniem. Pozwala to na sprawną komunikację zarówno na poczcie, jak i w sklepie papierniczym, stanowi przy tym rodzaj wytycznej dla producentów kopert, którzy wiedzą, jakie rozmiary są najbardziej popularne. Na uwagę zasługuje to, że każdą kopertę dostępną w sprzedaży charakteryzuje obecność podwójnego oznaczenia. Składa się na nie zarówno litera, jak i liczba. Koperty zawsze są oznaczone literą C, obecna przy niej liczba wskazuje zaś na konkretną wielkość. Przykładowo koperta C3 odpowiada swoja wielkością kartce A3. Można więc spakować ją tam bez konieczności zginania. Koperta C4 jest nieco mniejsza, a jej rozmiar wskazuje na to, że sprawdzi się idealnie, gdy zechcemy spakować do niej kartkę A4. Ciekawym rozwiązaniem jest również koperta C5, a także nieco nietypowa koperta DL. Jej rozmiar jest dość nietypowy i jest opisywany najczęściej jako jedna trzecia kartki mającej format A4. Gdy wybieramy kopertę powinniśmy pamiętać też o tym, że wielkość wydruku nie zawsze ma kluczowe znaczenie. Jedne dokumenty można złożyć w pół, przy innych nie jest to jednak wskazane.