Czwartek, 21 listopada 2024
Można sobie pomyśleć, że nauka notowania to jakaś bujda, i strata czasu w momencie, gdy i tak ma się bardzo wiele zajęć. Jednak trzeba na to spojrzeć tak, że codzienność może się istotnie zmienić jeśli uda się szybciej notować i szybciej zapoznawać z notatkami. W zasadzie czasami może być tak, że dzięki temu nie będzie trzeba znów do nich zaglądać. Samo ich tworzenie pozwoliłoby utrwalić sobie pewny zasób wiedzy. Jakie więc mogą być metody na skuteczne notowanie
Metoda, z której czasami korzystamy nawet o tym nie wiedząc. Notatki są tutaj jak bunt wobec tego co na temat notowania mówi się w szkołach a więc o równych, ułożonych wierszach tekstu jak z podręcznika. Tutaj jest inaczej, wszystko tworzy pajęcza sieć a każda informacja jest jak osobna cząsteczka wiedzy. Zapisujemy ją gdzieś na kartce. To właśnie istotne, że można ją zapisać w dowolnym miejscu. Następnie spójność tych wszystkich informacji będzie się wiązała nie z tym jak są ułożone, ale z tym jaka sieć strzałek i odniesień się pojawi, by to wszystko ze sobą połączyć.
Najbardziej tradycyjna z metod, którą można przedstawić. Coś na dobry początek dla zwolenników standardowych notatek. W przypadku notatek Cornela w formie punktów i podpunktów będzie to trzon zapisów. W takim razie co będzie wyróżnikiem – 2 marginesy z boku oraz dołu strony. Z boku piszemy notatki w formie pytania, które pozwolą szybko przejrzeć notatki i szukać interesujących informacji. Dolny margines to 2-3 zdania, które mają mieć formę streszczenia oraz podsumowania danej strony notatek. Wyciągamy esencję i składamy ją w 2 zdania, w których będzie masa konkretów. W ten sposób skupiamy się na tym czego już się można było nauczyć i określi się to co będzie najważniejsze.
To bardzo ciekawa metoda, którą stosować można do notowania, ale także do przygotowania prezentacji czy jako szkielet wpisów na bloga. Metoda ma wielu zwolenników, znajdziemy także wiele książek na jej temat. Mapa zgodnie z nazwą ma być graficznym przedstawieniem powiązań między informacjami jak w metodzie pajęczyny. Co będzie istotne to, że każda mapa ma swoje centrum i temat, któremu jest poświęcona. Może być to atom, zwalczanie stresu, kreatywne notowanie. Hasło przewodnie umieszczamy w środku strony. Zalecane jest zamknięci w bryłę, albo zastąpienie obrazem. Mając element centralny będzie można tworzyć gałęzie od mapy, tam zwierają się istotne informacje, które potem będziemy rozwijać jak rozdziały w książce.
Na początku używanie pojedynczych słów w mapie myśli będzie dość trudne i to raczej normalne. W końcu przez kilkanaście lat robiliśmy inaczej. Jednak warto się przełamać i budować w sobie taki właśnie nawyk. Jeśli nie będzie przekonywał argument przyspieszonego notowania to może hasłowe prezentowanie będzie łatwiejsze, gdy przygotowuje się prezentacje czy referaty. Jeśli mapa będzie zwierała jedynie hasła nie będzie trzeba się obawiać, że będzie sztuczna, pod warunkiem, że uda się zestawić tam informacje, które będą tworzyły zgraną całość.