Wtorek, 18 czerwca 2024

O przewadze papieru nad ekranem, Czyli dlaczego warto posiadać papierowy kalendarz?

9 stycznia 2020

Urządzenia mobilne stały się bardziej popularne niż klasyczne komputery. Coraz trudniej nam funkcjonować bez smartfonów czy tabletów. Zachłyśnięci elektroniką korzystamy z masy różnorakich aplikacji, które sprawiają, że nasze życie jest ułatwione. Wydawałoby się więc, że klasyczny kalendarz odszedł już w zapomnienie.

WIĘKSZE SKUPIENIE

Współcześnie z każdej strony mamy masę różnych informacji. Życie jest intensywne, czas staramy się wykorzystywać do granic możliwości. Tym cenniejsze jest korzystanie z tych narzędzi, które ułatwią nam organizację pracy. Kalendarz książkowy jest jak element, który wydaje się nieco archaiczny. Nie jest on jednak pozbawiony zalet, dzięki którym nadal jest wygodny dla wielu osób, które cenią swój czas. Kalendarz książkowy głównie służy planowaniu, pozwala skupić się na tej czynności i z pewnością nie zadzwoni, nie wyślę maila. Zbytnia elastyczność planowania i łatwość przesuwania zadań w aplikacji może mieć złe następstwa.

LEPIEJ ZAPAMIĘTANE

Kluczową zaletą będzie to, że zapis papierowy jest namacalny i dlatego większą wagę przywiązujemy do notatek pisanych. Wielu ludzi jest wzrokowcami i zapisując informacje będzie w stanie je zapamiętywać. Liczne badania pokazują, że ręczne notatki pozwalają skuteczniej zapamiętywać informację, tak właśnie działa nasz mózg. Pisanie będzie skutecznie aktywizować te obszary, które będą odpowiadały za uczenie się. Stąd jest większe prawdopodobieństwo, że zapamiętacie co jest do zrobienia, wtedy gdy zapisze się to długopisem w kalendarzu czy notesie. Sami przyznajemy, że dla wielu cyfrowa notatka jest mniej zobowiązująca. Im mniejsza pokusa, by ciągle weryfikować plany i przekładać zadania tym lepiej. Szybka i łatwa obsługa Papierowy kalendarz sprawdzi się wtedy, gdy cos szybko trzeba planować, dobrze skonstruowany ma miejsce na notatki, które będzie można szybko spisać i będzie to łatwiejsze niż pisząc na klawiaturze mobilnego urządzenia.

Często mamy także potrzebę notowania informacji w czasie prowadzenia rozmowy telefonicznej. Wiemy, że skreślając zadania z listy też czujemy dużą satysfakcję. Dlatego faktycznie posiadanie papierowego kalendarza może się okazać bardzo wygodnym rozwiązaniem. Co ważne, w przypadku papierowego kalendarza nie trzeba się obawiać, że w najmniej oczekiwanym momencie rozładuje się bateria. Nie trzeba się logować, aktualizować, żadna firma nie będzie korzystać z danych. Inna zaleta klasycznych kalendarzy to, że nie trzeba się ich uczyć. Opanowanie prostych aplikacji nie zajmie dużo czasu, ale błędy początkujących mogą być bolesne. W przypadku papierowych terminarzy nie będzie takiego problemu. Dodatkowo notowanie na urządzeniu mobilnym na spotkaniu na pewno nie będzie wyglądało elegancko.

UNIWERSALNE ZASTOSOWANIE

Jeśli głównie pracujemy przy komputerze to na pewno papierowy kalendarz będzie bardzo praktyczny, ponieważ wygodnie sprawdzi się poza biurem czy domem. W takim przypadku wygrywa on swoją dostępnością inaczej niż cyfrowy zawsze będzie pod ręka.

KREATYWNE NARZĘDZIE

Jeśli wybierzemy ciekawy kalendarz z wyjątkową okładką możemy również oczekiwać, że będzie to atrakcyjny gadżet, który rzeczywiście świetnie się będzie prezentował, będzie można lepiej wyrazić swój styl i charakter. Papier pozwala na wygodę notowania, formułowania myśli, robienia list, łączenia wątków czy notatek strzałkami.