Wtorek, 18 czerwca 2024

Etykiety zbiorcze i ich specyfika

9 stycznia 2020

Etykiety samoprzylepne można podzielić na przynajmniej kilka typów. Jednym z nich są etykiety zbiorcze, na które rynek z roku na rok zgłasza coraz większe zapotrzebowanie. Warto dowiedzieć się więc nieco więcej na ich temat, aby poznać ich specyfikę.

Czym charakteryzują się etykiety zbiorcze?

Choć termin ten pojawia się coraz częściej, nie każdy jest w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, jak właściwie można zdefiniować etykiety zbiorcze. Najprostsza definicja mówi zatem o tym, że mamy w ich przypadku do czynienia z etykietami samoprzylepnymi znajdującymi zastosowanie wtedy, gdy pojawia się konieczność znakowania opakowań, a których znajdują się różnego typu produkty. Etykiety takie możemy spotkać także na towarach, które ulokowane są na paletach. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, nakłady tego rodzaju etykiet nie są przy tym przesadnie duże. Dzięki nim palety znajdujące się w magazynie są oznakowane we właściwy sposób, ich użycie sprawia przy tym również, że tajemnicze przestają być większe kartony. Korzystanie z nich w istotny sposób ułatwia więc osobom znajdującym się na magazynie wykonywanie spoczywających na ich barkach obowiązków.

Etykiety zbiorcze i ich zawartość

Jeśli etykiety zbiorcze mają możliwie jak najlepiej spełniać zadania, jakie im powierzamy, warto zwrócić uwagę na to, czy ich zawartość jest właściwa. Powinny znajdować się więc na nich wszystkie te dane, które mają kluczowe znaczenie dla procesu identyfikacji konkretnego produktu. Najczęściej mamy do czynienia z danymi pozwalającymi na rozpoznanie konkretnego produktu, na etykietach zbiorczych nie brakuje jednak również informacji dodatkowych takich, jak choćby kod kreskowy, czy też numer charakteryzujący daną partię produkcyjną. Jednocześnie etykiety zbiorcze musi charakteryzować wysoka jakość, tylko wtedy bowiem będziemy mieć pewność, że łatwo będzie odcyfrować informacje na nich zawarte.

Dlaczego etykiety zbiorcze maja tak duże znaczenie?

Tym, co sprawia, że etykiety zbiorcze cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych zamawiających, jest przede wszystkim rola, jaką mają do odegrania w firmowej logistyce. Nikt nie jest w stanie zaprzeczyć temu, że ich obecność na paletach i kartonach w znaczącym stopniu ułatwia prowadzenie prac magazynowych, to zaś sprawia, że wysyłka towarów również może być prowadzona rzeczywiście sprawnie. Etykiety zbiorcze zawierają wszystkie dane niezbędne osobom mającym kontakt z towarem, a jednocześnie sprawiają, że łatwiejsza staje się kontrola nad wszystkimi tymi jego procesami, które są związane z jego przewozem. Umożliwiają też kontrolowanie tego, gdzie znajdują się poszczególne partie towaru.

Gdy podłoże nie jest typowe

Od etykiet zbiorczych nie oczekuje się wyłącznie tego, że będą one zawierały informacje ważne z naszego punktu widzenia. Nie mniej istotne jest to, że powinny one możliwie jak najlepiej trzymać się podłoża. Te nie zawsze jest takie same, mamy więc do czynienia zarówno z tekturą, jak i z niepowlekanymi kartonami. Oznacza to, że już w procesie produkcji etykiet tego rodzaju możliwie jak największą wagę należy przykładać do kwestii związanych z ich przyczepnością.