Środa, 29 maja 2024

Najpopularniejsze rodzaje etykiet samoprzylepnych

9 stycznia 2020

Etykiety samoprzylepne są rozwiązaniami wyjątkowo często wykorzystywanymi przez firmy, którym zależy na jak najlepszej szacie graficznej oferowanych przez siebie produktów. O tym, jak duże jest ich znaczenie, sami przekonujemy się zresztą każdego dnia. Gdyby etykiety pozbawiony był choćby alkohol, z pewnością znacząco straciłby na atrakcyjności. Konsumenci dzięki etykietom wiedzą, że na półce czeka już na nich towar, którego szukali, a przecież mają one także szereg innych zadań do spełnienia.

Podział i sposób wykorzystania podłoża

Gdybyśmy chcieli wskazać na ten rodzaj etykiet, który jest wykorzystywany najczęściej, z pewnością byłyby to etykiety białe, wykonane z papieru. To właśnie one najlepiej nadają się do tego, aby wydrukować na nich nie tylko sam logotyp danego produktu, ale także jego nazwę, a nawet – kod kreskowy. Etykiety papierowe zresztą nie wyglądają zawsze tak samo. Mogą być wykonane z materiału błyszczącego, półbłyszczącego albo matowego, coraz częściej w użyciu pojawia się przy tym również tak zwany papier termiczny. Jeśli mają być wykorzystywane do automatycznego aplikowania, do którego dochodzi jeszcze na taśmie produkcyjnej, najlepiej zaopatrzyć się w etykiety samoprzylepne na rolce.

Oczywiście, poza etykietami papierowymi na rynku nie brakuje także tych, które są wykonane z tworzyw sztucznych. Te przeważnie są zabezpieczone z wykorzystaniem folii transparentnej. Są znacznie trwalsze od swoich papierowych odpowiedników, a ich zwiększona odporność jest doceniana przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na ich czytelności w warunkach atmosferycznych, które się zmieniają. Bardzo często znajdują zastosowanie na produktach znajdujących się poza magazynami, są bowiem odporne nie tylko na zmieniające się temperatury, ale również na działanie kwasów i detergentów. Jednym z ciekawszych przykładów tworzywa sztucznego, które wykorzystuje się do produkcji etykiet jest polietylen. Etykiety wykonane z folii polietylowej znajdują przy tym zastosowanie wszędzie tam, gdzie bardzo duże znaczenie ma nie tylko wytrzymałość, ale także estetyka. Do produkcji etykiet wykorzystywany jest jednak również polipropylen oraz poliester chwalony zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się konieczność znakowania produktów elektronicznych i elektrycznych. Bardzo dobre opinie zbierają jednak również akryl oraz winyl. Ten ostatni budzi dziś sporą ciekawość producenci etykiet winylowych często zapewniają bowiem, że są w stanie dawać na nie nawet pięcioletnią gwarancję.

Druk termiczny i termotransferowy

Etykiety samoprzylepne powstają dziś z wykorzystaniem możliwości, jakie stwarza zarówno druk termiczny, jak i termotransferowy. Pierwszy rzut oka z pewnością nie pozwoli nam na stwierdzenie tego, jaka jest różnica pomiędzy obiema metodami, wydają się bowiem nieomal identyczne. Gdy jednak poddamy etykiety testom wytrzymałościowym, możemy przekonać się, że różnice między nimi nie tylko istnieją, ale i są istotne. Etykiety termiczne są zazwyczaj tańsze, kupując je należy jednak liczyć się również z tym, że mogą okazać się mniej trwałe szybko czarniejąc lub płowieją. Druk termotransferowy stanowi ochronę przed tego rodzaju niedogodnościami.